Biblioteka Weißenfels

Lokalizacja Weißenfels, Niemcy
Rok 2024
Status Konkurs zamknięty
Klient Stadt Weißenfels
Program Projekt biblioteki wraz z adaptacją zabytkowego budynku
Powierzchnia 2355 m²
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Enrico Armentani, Maximilian Sordon, Karolina Kocik, Diana Komorowicz
We współpracy z 

Architektura: Böll Architekten

Wizualizacje: Aleksander Chamielec

 

Biblioteka miejska w Weißenfels przeniesie się ze swojej dotychczasowej lokalizacji na południowym zachodzie starego miasta do centralnego miejsca pomiędzy Jüdenstraße a Kleine Kalandstraße, w pobliżu głównej ulicy handlowej, rynku i dworca kolejowego. Celem tej zmiany jest zwiększenie atrakcyjności i pojemności biblioteki oraz przyczynienie się do ożywienia miejskiego jako „trzeciego miejsca”. Nowa lokalizacja wpisuje się w historyczny zespół urbanistyczny, stanowiąc ogniwo łączące tradycję z nowoczesnością.

 

Projekt obejmuje przebudowę narożnika przy Jüdenstraße/Kleine Kalandstraße oraz zabudowę plombową przy Kleine Kalandstraße 8/10. Projekt reinterpretuje historyczne elementy we współczesnym stylu, z przeszkloną galerią łączącą różne struktury. Dziedzińce łączą przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne, tworząc ogrody czytelnicze sprzyjające inspirującej atmosferze. Partery przeznaczone są na przestrzenie publiczne, w tym kawiarnię, dział czasopism i elastyczne przestrzenie na wydarzenia, promując otwartość i interakcję z miastem. Prywatne miejsca pracy i strefy tematyczne na wyższych piętrach odpowiadają na różnorodne potrzeby, a osobna sekcja dla dzieci obejmuje własny ogród czytelniczy.

 

Projekt harmonizuje historyczną i nowoczesną architekturę. Czerwona ceglana fasada nawiązuje do przemysłowej przeszłości regionu, a czerwony beton i okna o pionowych podziałach są reinterpretacją lokalnych tendencji architektonicznych. Przy Kleine Kalandstraße 8/10 zachowano oryginalną fasadę jako świadka przeszłości. Konstrukcja drewnianego szkieletu na dziedzińcu i pionowe osłony przeciwsłoneczne tworzą zapraszającą, pawilonową atmosferę. Wielokrotnie łamany drewniany dach odzwierciedla staromiejski krajobraz dachów w nowoczesnej interpretacji.

 

Niskoemisyjność jest kluczowym elementem projektu, obejmującym materiały CO2-pozytywne, cyrkularne, takie jak drewno i beton z recyklingu. Strategie pasywne minimalizują zużycie energii dzięki naturalnej wentylacji, wysokiej izolacji i zielonym dziedzińcom. Odnawialne źródła energii zasilają gruntowe pompy ciepła, a energia słoneczna jest wykorzystywana bezpośrednio w ciągu dnia. Celem projektu jest  wytworzenie zasobooszczędnej, adaptowalnej przestrzeni, która wzbogaca życie miejskie.