Projekt urbanistyczny nowego kwartału o mieszanych funkcjach 

Lokalizacja Riedlingen, Niemcy
Rok 2022
Status Konkurs zamknięty
Klient Stadt Riedlingen
Program

Nowy kwartał składający się z teatru, przestrzeni wystawowej, hotelu, mieszkań, lokali handlowych oraz zielonych przestrzeni publicznych

Powierzchnia 15.900 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Enrico Armentani, Mikołaj Betka, Merve Sandikçi

Projekt urbanistyczny dla obszaru Stadthalle tworzy nowe, hybrydowe osiedle o zrównoważonym połączeniu funkcji. Powstaje tu środowisko dla kultury, wypoczynku, rozrywki i codziennego życia. Pobliskie tereny łąk naddunajskich, strefy nadrzeczne i wykorzystana na nowo zabytkowa architektura nadają przestrzeni wyjątkowy charakter i tworzą wyraźną tożsamość. Powstaje tu zrównoważona mieszanka różnych funkcji kulturowych, komercyjnych i publicznych. Stanowią one przestrzenie przyjazne dla dzieci, młodych ludzi, jak i osób starszych.

 

Nowa dzielnica nad rzeką staje się zachęcającym i eleganckim przedłużeniem miasta. Nowy układ urbanistyczny wykorzystuje dawne budynki ratusza, hali aukcyjnej i stajni jako elementy definiujące przestrzeń - tworzą one bazę dla nowego układu. Ze względu na ich centralną lokalizację, nowe budynki można umieścić naprzeciwko nich, nawiązując do istniejących struktur i łącząc w ten sposób stare z nowym. Dzięki urozmaiconej typologii, użytkownikom oferowana jest wysokiej jakości architektura, która istnieje w harmonii ze swoim otoczeniem. Koncepcję urbanistyczną uzupełnia nowy hotel z tarasami z widokiem na rzekę oraz lokale handlowe. Układ przestrzenny parterów umożliwia łatwy, pozbawiony barier dostęp do wszystkich funkcji na tym poziomie. Otwierając tak budynki na ich otoczenie, powstaje żywe połączenie między wnętrzami i strefami zewnętrznymi.

 

W ramach osiedla projektowana jest sieć przestrzeni publicznych, które ułatwiają codzienne życie i zaspokajają potrzeby wszystkich grup użytkowników. Kwartał jest nie tylko wypełniony przestrzeniami wspólnymi, ale jest również połączony z terenami zielonymi i rekreacyjnymi o różnorodnych charakterach. Ruch samochodowy jest ograniczony do minimum na całym obszarze, z wyjątkiem dla pojazdów uprzywilejowanych i użytkowników z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić wymaganą liczbę miejsc parkingowych, dostępne są dwa garaże podziemne. Wzdłuż rzeki biegnie szeroka ścieżka pieszo-rowerowa, która jest połączona z dalszą trasą rowerową wzdłuż Dunaju. Budynki są ogrzewane i chłodzone za pomocą kolektorów słonecznych i systemu magazynowania energii cieplnej. Orientacja i stopniowane wysokości budynków pozwalają na optymalne wykorzystanie światła słonecznego.