Szkoła Ilmenau
Lokalizacja | Deutsch Evern, Niemcy |
Rok | 2020 - 2021 |
Status | Konkurs zamknięty |
Klient | Ilmenau Schule |
Program | Szkoła wyposażona w bibliotekę, auditorium oraz stołówkę |
Powierzchnia | 3.875 m2 |
Zespół | Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Bisaga, Barbara Nila Cañedo, Julia Władysiak, Barbara Tamborska, Magdalena Talarczyk |
Szkoła jest zarówno domem, placem zabaw i małym światem - wszystko to jednocześnie. Te trzy określenia przedstawiają najistotniejsze założenia dla budynku nowej szkoły w niemieckim miasteczku Deutsch Evern. Oznacza to, że szkoła czasem musi godzić bardzo sprzeczne wymagania: powinna być schronieniem, cichym azylem, gdzie uczeń może odpocząć od intensywnych bodźców ze świata zewnętrznego. Z drugiej strony jednak, szkoła musi zapewnić przestrzeń do różnorodnych aktywności: grupowych i indywidualnych, fizycznych i umysłowych. To dzięki takim aktywnościom uczniowie mogą zdobywać nowe umiejętności naturalnie i przez zabawę.
Uzupełniając inspirującą rolę nauczycieli i stymulujące interakcje z innymi uczniami, sama przestrzeń szkoły staje się trzecim „członkiem” tej społeczności. Dzieci spędzają w szkole niemal tyle samo czasu, co w domu. Dlatego niezwykle istotnym jest zapewnienie przyjaznego środowiska, które pozytywnie wpływa na ich rozwój, zapraszając do ćwiczeń i zabaw, jak i do odpoczynku i koncentracji. Celem jest, by każdy uczeń mógł znaleźć w szkole przestrzeń do nauki, ćwiczeń i funkcjonowania w taki sposób, który sprzyja indywidualnemu rozwojowi swoich umiejętności i charakteru.
Zwarta forma, regularne proporcje okien oraz spadzisty dach pozwalają na oszczędną w kosztach realizację i eksploatację budynku. Tworzą one również strukturę z wyraźną tożsamością. Przejrzysty i prosty w formie budynek znajduje się w południowej części działki. Prostokątny rzut pozwala na umieszczenie wszystkich funkcji wzdłuż elewacji, zapewniając dobre doświetlenie pomieszczeń. W centralnej części budynku przestrzeń przyjmuje formę otwartych schodów audytoryjnych. Ta strefa jest wielofunkcyjnym sercem szkolnego „ryneczku”, który pozwala szkolnej społeczności na różnorodne wspólne aktywności. Na codzień, schody zapewniają przestrzeń do pracy w niedużych grupach, odpoczynku, spotkania z koleżankami i kolegami. Na potrzeby wydarzeń czy uroczystości, schody stają się audytorium, kinem, sceną lub trybunami. Dodaje to znaczenia przestrzeniom komunikacyjnym w szkole, przemieniając je w wartościowe wspólne przestrzenie do wszelkich aktywności.
Układ funkcjonalny ma na uwadze ochronę sąsiadujących ze szkołą budynków mieszkalnych przed hałasem: dlatego pokój nauczycielski, gabinet pielęgniarki, biblioteka i przestrzeń do pracy indywidualnej - funkcje generujące najmniej hałasu - zlokalizowane są na południowym zachodzie, gdzie działka sąsiaduje z zabudową mieszkaniową. Pomieszczenia pomocnicze, takie jak sekretariat, pokój woźnego czy szatnia znajdują się tuż przy wejściu od strony północnej. Wszystkie sale o charakterze dydaktycznym (czyli dwie strefy nauczania) znajdują się na pierwszym piętrze, tworząc galerię otulająca centralny „ryneczek”. Każda ze stref nauczania składa się z sześciu klas, dwóch pomieszczeń do pracy grupowej, przestrzeni wspólnej, toalety i własnej kolekcji materiałów dydaktycznych.
Sale lekcyjne stanowią funkcjonalne, przyjemne, pomocne i elastyczne tło dla codziennych aktywności, dając możliwość spędzania czasu w grupie, jak i odizolowania się od reszty i uspokojenia. Wnętrza docelowo mają być wyposażone niedużą ilością sprzętów czy mebli. Kładziemy nacisk na naturalne materiały i przyjazność użytkownikom, funkcjonalność, trwałość i ponadczasowość.