Szkoła Joseph Müller
Lokalizacja | Groß Düngen, Niemcy |
Rok | 2021 |
Status | Konkurs zamknięty |
Klient | Joseph Müller Schule |
Program |
Szkoła wyposażona w bibliotekę, warsztaty, stołówkę, forum oraz 2 strefy nauki |
Powierzchnia | 3.150 m2 |
Zespół | Jola Starzak, Dawid Strębicki, Barbara Tamborska, Barbara Nila |
We współpracy z | Ch+ Architekci i Pracownia Architektury Krajobrazu, Marta Tomasiak |
Dom, plac zabaw lub małe miasto – te trzy określenia opisują najważniejsze aspekty nowego budynku szkoły w Groß Düngen. Dla szkoły oznacza to, że czasami musi spełniać skrajnie różne wymagania: z jednej strony, powinna być schronieniem, spokojnym miejscem, w którym można poczuć się jak w domu, schronić i odpocząć od wszelkich bodźców. Z drugiej strony, budynek powinien oferować przestrzeń dla różnorodnych aktywności – zarówno grupowych, jak i indywidualnych, wymagających wysiłku fizycznego oraz umysłowego; zajęć, podczas których uczniowie poprzez zabawę uczą się, zdobywając nowe umiejętności. Obok inspirującej roli nauczycieli oraz stymulujących kontaktów z innymi uczniami, przestrzeń występuje jako trzeci, równoważny bohater-nauczyciel. Dzieci spędzają w szkole prawie tyle samo czasu co w domu, dlatego ważne jest, aby zapewnić im przyjazne środowisko, pozytywnie wpływające na ich rozwój, zachęcające do ruchu i działania, ale też oferujące przestrzenie ciszy sprzyjające koncentracji. Celem jest, aby każde dziecko znalazło swoją przestrzeń do nauki, życia, ruchu i rozwoju w szkole, która wspiera jego indywidualny rozwój osobowości.
Koncepcja
Prosta, zwarta forma, wyważone proporcje okien, dwa patia i zadaszone tarasy wokół budynku pozwalają na bardzo ekonomiczną eksploatację i zarządzanie budynkiem oraz nadają bryle silną tożsamość. Bardzo wyrazista i prosta struktura bryły, umieszczona niemal pośrodku działki, tworzy od strony wschodniej przestronny plac. Prostokątny obrys zewnętrzny budynku umożliwia rozmieszczenie głównych funkcji wzdłuż elewacji, zapewniając im tym samym dostęp do światła dziennego. Wnętrze budynku jest podzielone na trzy strefy, z których środkowa stanowi wielofunkcyjną, wspólną przestrzeń wewnętrznej „ulicy”, doświetlaną naturalnie przez dwa patia. Mieszczą się tu także funkcje pomocnicze, takie jak pomieszczenia sanitarne, techniczne i magazyn krzeseł.
Program
Zadaszone wejście główne po wschodniej stronie budynku prowadzi przez foyer z widokiem na zielone patio, na obszerny i reprezentacyjny dziedziniec wewnętrzny. Rdzeń budynku stanowi otwarte forum ze sceną (salą wielofunkcyjną), salą muzyczną i biblioteką, otoczonymi dwoma zielonymi patiami, wzdłuż których biegną otwarte schody. Tu znajduje się serce szkoły, które oferuje społeczności szkolnej szeroki wachlarz możliwych zastosowań. Na piętrze powyżej forum zlokalizowano pomieszczenia do całodziennego użytku. Rdzeń budynku to coś więcej niż strefa komunikacji, to także miejsce otwarte, żywe i zalane światłem, które przyciąga wszystkich użytkowników. Na parterze, wzdłuż elewacji północnej i południowej, znajdują się również: stołówka i kuchnia dla 120 dzieci, sale przeznaczone do zajęć specjalistycznych (praca, gotowanie) oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji. Wyraźna, symetryczna względem obu osi geometria budynku umożliwia podział górnej kondygnacji na skrzydło wschodnie i zachodnie. Koncepcja funkcjonalna tego obszaru opiera się na rozmieszczeniu sal lekcyjnych i pomieszczeń dla grup wokół otwartej przestrzeni - „rynku” w środku każdego skrzydła. Te dwa zespoły sal, zaprojektowano z myślą o edukowaniu i uczeniu się w różnorodnych formach, korzystając zarówno z otwartych, jak i zamkniętych przestrzeni. Organizacja i wyposażenie sal jak również atmosfera wnętrz, sprzyjają komunikacji i koncentrują uwagę na nauce. Każdy z dwóch zespołów sal tworzy odrębną, samowystarczalną jednostkę, składającą się z czterech sal lekcyjnych (każda z szatnią), czterech pomieszczeń grupowych, przestrzeni wspólnej - „rynku”, stanowisk pracy indywidualnej i toalet.
W środkowej części piętra, pomiędzy dwoma skrzydłami wzdłuż osi północ-południe, znajduje się pomieszczenie do całodziennego użytku ze świetlicą, pokoje integracyjne, kuchnia, magazyn i pokój relaksacyjny. Patia pozwalają na wertykalne relacje wizualne i łatwą orientację w budynku. Schody wzdłuż patio, po obu stronach forum prowadzą do wszystkich poziomów i stref budynku. Niezbędne drogi ewakuacyjne są połączone z bezpośrednimi wyjściami na parterze oraz schodami zewnętrznymi na piętrze.
Dzięki przejrzystej strukturze budynku wszystkie pomieszczenia mają własny dostęp do zadaszonych tarasów zewnętrznych, a stamtąd do szkolnego ogrodu. Program funkcjonalny szkoły zaprojektowano, mając na uwadze ochronę mieszkańców sąsiednich osiedli przed hałasem. Aby zapewnić możliwie najwięcej naturalnego oświetlenia w całym budynku, wszystkie pomieszczenia mają duże okna lub – podobnie jak stanowiska pracy i świetlica – mają dostęp do światła dziennego przez tarasy i świetliki dachowe.
Szkoła i jej otoczenie
Główne wejście do szkoły znajduje się w elewacji wschodniej. Nadwieszona kondygnacja z tarasem tworzy arkadę i zadaszenie przed wejściem. Przestrzeń zewnętrzna z dachem wraz z placem zabaw i patiami wewnątrz budynku tworzą główną oś kompleksu. Centralne wejście umożliwia łatwy dostęp do szkoły dla dzieci przychodzących pieszo, dojeżdżających rowerem, autobusem szkolnym lub podwożonych przez rodziców samochodem. Dodatkowo na parterze znajduje się osobne wejście boczne do przestrzeni warsztatu i sali muzycznej, co pozwala na korzystanie z tych pomieszczeń nawet wtedy, gdy budynek szkoły jest zamknięty. Usytuowanie nowego budynku dobrze dopasowuje się do pozycji drogi B 243, gdzie znajduje się już przystanek autobusu szkolnego, a istniejący parking na wschód od hali sportowej może zostać zaadaptowany jako strefa kiss and ride. Dla pieszych dostępne są także dwa inne możliwe wejścia na teren szkoły: od strony ulicy Joseph-Müller-Straße i Wagnerstraße. Prowadzą one bezpośrednio do głównego wejścia lub na sam teren przez południowy dziedziniec. Miejsca postojowe dla rowerów znajdują się przy głównym wejściu do budynku. Dodatkowo rowery można tymczasowo zaparkować również na wschodnim dziedzińcu. Dla nauczycieli dostępny jest nowy mały parking przy Joseph-Müller-Straße. Zaopatrzenie stołówki i wywóz śmieci odbywają się przez osobny podjazd w południowo-zachodniej części posesji.
Przestrzeń wewnętrzna
Projekt przestrzeni wewnętrznych tworzy przyjemną, pomocną i elastyczną bazę dla codziennych aktywności społeczności szkolnej, dając możliwość spędzania czasu w grupie lub odizolowania się, oferując chwilę wytchnienia. Z tego względu, wnętrza wyposażono w niewielką ilość dodatkowych elementów, kładąc nacisk na wykorzystanie naturalnych materiałów oraz na łatwość użytkowania, funkcjonalność, trwałość i ponadczasowość.