Projekt zielonego kampusu
Lokalizacja | Akwizgran, Niemcy |
Rok | 2023 |
Status | Konkurs zamknięty |
Klient | Liebig Höfe Aachen GmbH & Co. KG |
Program | Biura, open spaces z zapleczem kuchennym, laboratoria, pracownie, kawiarnia |
Powierzchnia | 25.000 m2 |
Zespół | Jola Starzak, Dawid Strębicki, Katarzyna Krawczyk, Enrico Armentani, Mikołaj Betka, Agnieszka Grzemska |
We współpracy z |
Architektura: Böll Architekten |
Obecnie Liebig-Höfe przypomina w dużej mierze obszar opuszczony. Pojedyncze budynki przypominają o jego dawnym przeznaczeniu, a pomiędzy nimi znajduje się rozległy parking. Co charakterystyczne dla terenu poprzemysłowego, otoczenie jest niejednorodne i sprawia wrażenie niezaplanowanego.
Celem naszego projektu jest zatem stworzenie zielonego kampusu jako rozpoznawalnego punktu w tym obszarze. Istniejące budynki staną się punktem wyjścia dla kompleksu, który stopniowo przekształci teren w kampus. Kampus zaczyna istnieć wraz z pierwszym nowym budynkiem (i projektem przestrzeni otwartych). Jest to ważne przy realizacji, której ramy czasowe nie są jednoznacznie określone.
Nowe budynki mają jednorodny charakter – tak, by ułatwić identyfikację kampusu w przestrzeni. Proponujemy formę przypominającą schodkową piramidę. Niewielkie cofnięcie o 20, 30 lub 50 centymetrów na każdej kondygnację wystarczy, aby zmienić zwykły prostopadłościan w wyróżniającą się bryłę. Nowe budynki zostały zaprojektowane jako odrębne kubatury o zróżnicowanej powierzchni i wysokości. Opracowaliśmy dla nich różne typologie i pokazaliśmy, jak funkcjonują. Proponowane budynki otaczają centralną otwartą przestrzeń, która stanie się tytułowym kampusem. Jest to centralny punkt założenia, do którego prowadzą wszystkie wejścia. Obszar jest łatwo dostępny, ale nie ma już pierwszeństwa dla samochodów, dla których miejsce jest w parkingu kubaturowym, aby zwolnić przestrzeń dla nowej zabudowy. Tam, gdzie kiedyś parkowały samochody, teraz może rozwijać się życie kampusu. Punkt mobilności ma taką samą formę architektoniczną jak inne nowe budynki, ze zmniejszoną wysokością kondygnacji. Realizowana jest tu jednak koncepcja modułowej, całkowicie rozbieralnej konstrukcji.
Dla kondygnacji biurowych zaproponowano mieszaną typologię z możliwością przyjęcia różnych wariantów. Pomieszczenia i ich układ mogą być z łatwością modyfikowane w przyszłości. Elementy stałe, takie jak kafeteria, sanitariaty i szyby instalacyjne, znajdują się w centralnej strefie każdego piętra. Wspólne przestrzenie z sufitami o podwójnej wysokości mogą być wykorzystywane zarówno do indywidualnego wypoczynku, jak i aktywności grupowych. Naprzeciwko nich znajduje się klatka schodowa, która łączy ze sobą wszystkie piętra biurowe, umożliwiając więcej połączeń przestrzennych i międzyludzkich.
Projekt krajobrazu ma na celu podkreślenie istniejącego charakteru obszaru przy jednoczesnym zachowaniu ruderalnej atmosfery - zostanie tu zastosowana szeroko zakrojona koncepcja konserwacji zieleni, aby wspierać naturalną roślinność i zachować charakter terenu. Centralnym elementem koncepcji jest samo serce zielonego kampusu. Tu znajduje się duża fontanna, która będzie miejscem spotkań, a także poprawi mikroklimat poprzez parowanie. Swobodnie zaprojektowane przestrzenie zachęcają do znalezienia swojego ulubionego miejsca, a okrągłe ławki pod drzewami umożliwiają odpoczynek w cieniu. Można tu również zaproponować inne funkcje, takie jak tenis stołowy lub catering na świeżym powietrzu. Oprócz centrum kampusu, cechą charakterystyczną działki jest również gęsta zielona rama okalająca cały obszar. Jako nawierzchnię użyto przepuszczalnego chudego betonu. Pozwala to na naturalne odprowadzanie wody deszczowej i przyczynia się do ekologicznego zrównoważenia projektu. Ponadto, drzewa zostaną umieszczone na ścieżkach związanych z wodą, aby stworzyć harmonijne połączenie między różnymi obszarami. Dbamy o zapewnienie solidnej i elastycznej roślinności, jednocześnie tworząc gęstą atmosferę między światłem a cieniem przy pomocy urozmaiconych nasadzeń. Tereny zielone mają również służyć jako strefy retencji wody.