Nowa, samowystarczalna dzielnica na terenie dawnej bazy lotniczej 

Lokalizacja Fürstenfeldbruck, Niemcy
Rok 2023-2024
Status Konkurs zamknięty, finał
Klient Stadt Fürstenfeldbruck
Program

Osiedle mieszkaniowe dla 3500-4000 osób, biura, lokale usługowe i handlowe, hotel, świetlica, muzeum, klub innowacji, stacja kolejowa, przestrzenie zielone i rekreacyjne

Powierzchnia 200 ha
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Katarzyna Krawczyk, Mikołaj Betka, Weronika Zielińska, Bartłomiej Listosz, Rifqi Fadhilah, Vitalii Skalatskyi
We współpracy z  Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak

 

W ramach projektu dawna baza lotnicza staje się przyjaznym środowisku osiedlem o zbalansowanym połączeniu funkcji. Nie jest to typowe osiedle mieszkaniowe, a raczej samodzielne miasteczko, gdzie małe odległości, różnorodność i komfort są zapewnione dzięki połączeniu funkcji takich jak praca, handel i usługi, edukacja i kultura. Uzupełniają je funkcje rekreacyjne w pobliskich terenach zielonych. Całość założenia otulona jest przez zielony pierścień, tworzący połączenie z otaczającym krajobrazem.

 

Najbardziej znaczącym budynkiem na tym obszarze - a także budynkiem, wokół którego powstaje cała koncepcja - jest Kilometerbau („kilometrowy budynek”). Będzie on miał funkcję mieszkaniową uzupełniona o przedszkole i centrum dla młodzieży. Otoczony jest zielenią, która tworzy naturalną barierę ochronną przed hałasem. Zabytkowe elementy zabudowy byłej bazy lotniczej zostaną zachowane i zintegrowane z nową architekturą. Pozwoli to zachować unikalny charakter miejsca oraz rozwinąć lokalną tożsamość. Niektóre z istniejących budynków są pozostawione jako wolnostojące struktury wśród zieleni i nadano im nowe funkcje. Układ zieleni opiera się o pierścień biegnący wokół całego założenia, łączący się z otaczającymi lasami, łąkami i polami.

 

Projektowany układ urbanistyczny składa się z dwóch wydłużonych modułów, a każdy z nich składa się z różnych funkcji pomagających połączyć nową architekturę z tą już istniejącą. Projekt pozwala na stworzenie elastycznego, hybrydowego osiedla z możliwością łatwych modyfikacji funkcjonalnych w przyszłości. Dzięki licznym dziedzińcom i ogrodom działkowym mieszkańcy mają zapewnioną ciszę i prywatność. Typologie mieszkań są różnorodne - od większych bloków mieszkalnych po indywidualne, mniejsze jednostki. Ponadto możliwe są różne modele zamieszkania: własnościowe lub na wynajem.

 

Podczas projektowania układu urbanistycznego istotną wytyczną była minimalna ingerencja w zastany ekosystem i układ zieleni. Aby zachować skalę przyjazną człowiekowi, centralna aleja biegnie przez obydwa moduły mieszkaniowe. Aleja ta stanowi kręgosłup dla całej sieci ulic, ścieżek i skwerów, które razem tworzą przyjazną atmosferę i otwierają się na pobliskie wiejskie widoki. Ograniczenie ruchu zmotoryzowanego zostawia znaczną ilość miejsca na otwarte przestrzenie wspólne. Obszary pełne życia przenikają się tu z takimi, gdzie można odpocząć. Drogi rowerowe biegną zielonymi korytarzami, łącząc cały projektowany obszar z okolicą. Linia autobusowa oraz stacja kolejowa są również częścią projektu, i stanowią kolejny element zwiększający autonomię osiedla.

 

W centralnej części osiedla znajdują się funkcje takie jak usługi, restauracje, sklepy, lokalny ośrodek kultury i centrum rodzinne. Wzdłuż centralnej alei, w parterach, umieszczone są nieduże lokale mogące służyć sklepom lub lokalnym organizacjom. Powstaje tu połączenie codziennego życia i pracy.

 

Projektowanie z uwzględnieniem ochrony lokalnego ekosystemu jest kluczowe dla zapewnienia naturalnego chłodzenia i wietrzenia obszaru. Liczne zbiorniki wodne również się do tego przyczyniają, dodatkowo wspierając retencję wody deszczowej. Na terenie całego założenia można znaleźć liczne skwery, place zabaw, ogrody działkowe, sady, czy obszary bioróżnorodności.